E-życie w pełni

Ilustracja: Adrianna Rauhut.
Cykl: Sowie myśli

Internet jest obecnie najprężniej rozwijającym się medium, łączącym w sobie również właściwości innych mediów. Dlaczego tak jest? Tutaj możemy i czytać (tak, jak w prasie), i słuchać (tak, jak w radiu), i oglądać (tak, jak w telewizji). Ale to nie wszystko. Warto zaznaczyć, że w przypadku wcześniej wymienionych przeze mnie mediów jesteśmy tylko i wyłącznie odbiorcami, a w Internecie jest inaczej. Stajemy się nie tylko odbiorcami, ale również nadawcami komunikatów – możemy odpowiadać za pomocą komentarzy na treść określonych przekazów medialnych, a nawet tworzyć własne komunikaty. Obecnie każdy internauta może współtworzyć treści, prowadząc strony internetowe, czy blogi, a nawet udzielając się w mediach społecznościowych. Warto również zaznaczyć, że aktywne korzystanie z Internetu przypomina trochę odbicie lustrzane naszego codziennego życia. Zaraz wytłumaczę, dlaczego. Wszystko, co robimy w tak zwanym, realu znajduje swoje odzwierciedlenie w necie.
           
Zacznijmy od spotkań i kontaktów towarzyskich. Zazwyczaj telefonujemy, smsujemy czy spotykamy się. A jakie możliwości w tej kwestii daje nam Internet? Zacznę od komunikatorów, e-maila i portali społecznościowych. Dzięki nim z łatwością możemy utrzymywać kontakty  niezależnie od dzielącej nas odległości. Możemy dzwonić i widzieć rozmówcę (na przykład przez Skype’a), pisać (korzystając na przykład e-maila, czy Facebook’a). Za pomocą Internetu można utrzymywać kontakty zarówno z osobami, które znamy w realu, jak i poznawać nowych ludzi. Prócz tradycyjnych komunikatorów, o których wspomniałam wcześniej są też fora internetowe o różnych tematykach, a także czaty, portale towarzyskie, czy randkowe.
            Były już kontakty towarzyskie, teraz przejdźmy do spraw zawodowych. Dzięki z sieci internetowej z łatwością porozumiemy się nie tylko z pracodawcą, ale również z klientami, a także poradzimy sobie z poszukiwaniem pracy dzięki takim portalom jak Pracuj.pl i wielu innym. W sferze zawodowej za pomocą Internetu możemy się nie tylko porozumiewać, ale również zarabiać. Pierwszą opcją jest wypełnianie płatnych ankiet. Powstają też portale cieszące się sporą popularnością dla freelancerów, na których umieszcza się zlecenia dla copywriterów, grafików, czy programistów. Drugą formą komunikacji w tym zakresie są grupy na portalach społecznościowych. Kolejnym fundamentem, dzięki któremu można zarobić w sieci jest reklama internetowa. Można zarówno promować strony, linki i produkty, jak i klikać i oglądać reklamy.
           
Mówi się, że człowiek uczy się całe życie, więc przejdźmy do nauki i szukania informacji w Internecie. W realu byśmy pewnie biegali po księgarniach, bibliotekach, czy nawet videotekach. Tymczasem sieć jest wygodna w tym zakresie, bo znajdziemy tam strony internetowe, blogi, czy nawet zeskanowane książki. Wystarczy odpowiednią frazę wpisać w wyszukiwarkę. Jednak należy pamiętać, że w przeciwieństwie do książek, które kupujemy w księgarniach, treści internetowe tworzą wszyscy użytkownicy. Możemy tam znaleźć nie tylko prawidłowe informacje, ale i błędy. Warto krytycznie podchodzić do znalezionych treści i je weryfikować z innymi źródłami.
            O prócz kontaktów towarzyskich i zawodowych, pracy i poszerzania wiedzy, na pewno interesuje nas też konsumpcja. Tutaj też możemy iść osobiście do sklepu lub skorzystać z dobrodziejstw Internetu i zamówić interesujące nas towary, żywność. Oczywiście to trochę trwa, ale stanowi pewnego rodzaju wygodę.   
Podsumowując, życie realne znajduje swoje odzwierciedlenie w naszej codzienności online. Dodatkowo wiele możliwości, dzięki którym zaoszczędzimy czas, komunikując się, utrzymując kontakty towarzyskie i zawodowe, a także pracując. Wystarczy, że mamy w domu komputer z łączem internetowym i wszystko jest w zasięgu ręki. Mimo wszystko warto czasem oderwać się od komputera i wyjść z domu.  Z wygodami związanymi z Internetem i aktywnością w realu życie jest pełniejsze.

Komentarze