Spotkanie z thrillerem „Koszmarna cisza”


Podczas poprzedniego Blogowego spotkania literackiego odwiedziliśmy Rosję (Witajcie w Rosji, Dmitry Glukhovsky), a dzisiaj przeniesiemy do Niemiec. Zaprezentuję thriller psychologiczny pod tytułem Koszmarna cisza, który napisał Wulf Dorn. Książka w języku polskim została wydana w 2015 roku przez Wydawnictwo Sonia Draga, a z języka niemieckiego przełożyła ją Barbara Niedźwiecka.

Zacznę – jak zwykle – od kilku słów o autorze...
Wulf Dorn – pisarz, z wykształcenia ekonomista, handlowiec i dziennikarz, który urodził się w 1967 roku. Był korespondentem zagranicznym, a literacko zadebiutował thrillerem Po drugiej stronie jaźni. W 1994 zaczął pracę w klinice psychiatrycznej, jednocześnie uczęszczając na kursy z zakresu rehabilitacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. Razem z grupą międzynarodowych psychiatrów prowadzi projekt badawczy, który ma na celu stworzenie ludziom po traumatycznych przejściach warunków powrotu do normalnego życia.

Książka...
Koszmarna cisza jest powieścią trzymającą czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Choć to kryminał, to policjanci będą postaciami nie pojawiającymi się zbyt często. Głównym bohaterem jest psychiatra, Jan Forstner, który od dwudziestu trzech lat cierpi po utracie brata. Traumatyczne wspomnienia i związane z nimi pytania bez odpowiedzi, rozpad małżeństwa oraz utrata pracy doprowadzają bohatera do załamania nerwowego. Postanawia wrócić do rodzinnego miasta, Fahlenberg, gdzie otrzymuje propozycję pracy w klinice psychiatrycznej. I tutaj zaczyna się cała historia, a właściwie jest to ciąg dalszy zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości nie tylko Jana.

Fot.: Adrianna Rauhut. 
Choć tematyka oraz klimat powieści są dosyć ciężkie, to czyta się ją szybko i lekko, co niewątpliwie jest zasługą pióra autora. Zbieramy fragmenty układanki z perspektywy różnych bohaterów, ale zdecydowaną większość stanowi spojrzenie Jana Forstnera. Jednak wielostronność jest jedną z największych zalet w przypadku tego typu dzieła – po drodze mamy też okazję poznać złożone osobowości innych postaci. Bohaterowie oraz fabuła zostały wykreowany w sposób realistyczny. Na pierwszym planie prócz innych mieszkańców Fahlenberg, znajdziemy także lekarzy i bardzo mnie cieszy fakt, że w książce nie brakuje szczegółowo opisywanych elementów codzienności życia zawodowego psychiatry oraz fachowych pojęć, zagadnień z zakresu medycyny.

Thriller z pewnością spodoba się miłośnikom historii z dreszczykiem. Książka była niespodzianką konkursową od redakcji dwumiesięcznika Fanbook, więc pożegnam Was nazwą wcześniej wspomnianej inicjatywy: Przeczytaj, to dla ciebie...

 


Komentarze

Popularne posty