Zaglądając do "Pryzmatu Literackiego"...
Zaglądając do "Pryzmatu Literackiego"...
Cykl: Blogowe spotkania literackie
Pierwszy dział nosi nazwę Historia i teraźniejszość. Znalazło się tu miejsce na próbę analizy osiągnięć oraz działalności ZLP Szczecin do roku 1980. Autorem jest dr Wojciech Kral. Robert Florczyk z kolei przybliża nam historię grupy Metafora, a Danuta Sepuco wyrywa nas ze szponów dawnych czasów, opisując nie tak dawne działania mające na celu promocję poezji.
Kolejny dział, to Portrety. Szymon Bursewicz sportretował swojego ojca Józefa, Anna Jakubczak przybliżyła sylwetkę Barbary Teresy Dominiczak, Artur Daniel Liskowacki przypomniał postać Ryszarda Liskowackiego, dr Patrycja Megger opisała postać Niny Rydzewskiej. Pojawia się Joanna Kulmowa spod pióra dra hab. Karola Alichnowicza, Tymoteusz Karpowicz opisany przez prof. Katarzynę Joanne Krasoń. Ja przedstawiłam na łamach pisma Rafała Podrazę i wspólnie z Danutą Sepuco Ewę Grabowską. Ostatni artykuł pod tytułem Owoce naszej współpracy Stanisława Nyczaja, w którym pojawiają się między innymi takie osoby, jak Anna Maria Wojtasik, czy Aleksandra Petrusewicz, również wzbudza ciekawość.
Przejdźmy do wywiadów. Pierwszy z nich przeprowadziła Danuta Sepuco z Januszem Krzymińskim. Pojawiają się też rozmowy z Różą Czerniawską-Karcz (rozmawiała z nią Krystyna Rodzewicz) i Alicją Traczyk. Ten drugi jest wyjątkowy, bo są to wspomnienia o Janie Papudze - przeprowadziła go Małgorzata Hrycaj.
Znalazła też swoje miejsce poezja eksperymentalna będąca inicjatywą prezesa ZLP Szczecin i redaktora naczelnego periodyku, Leszka Dembka. W dziale Widziane z Polski znajdziemy kulisy oraz efekty współpracy Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach ze szczecińskim ZLP spod pióra Anny Słowińskiej, wspomnienia ze współpracy z Reskiem w ramach Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji (Joanna Murat).
Idziemy dalej: Debiuty. Piotr Pawłowski recenzuje tom poezji Sebastiana Rosy pod tytułem Kroki. Zbliżamy się już do końca. Została tylko działalność w liczbach: lata 2000-2020 autorstwa Róży Czerniawskiej-Karcz i nadchodzące wydarzenia.
Zapraszam do lektury!
Komentarze
Prześlij komentarz