Literatura na ekranie

Fot.: Waldemar Wasilewski
Cykl: Rozrywki sówki

Za nami Przegląd Literackich Impresji Filmowych, który odbył się w Szczecińskim Inkubatorze Kultury w ostatnią niedzielę. Warto zaznaczyć, że wydarzenie tego typu zorganizowane w ramach Szczecińskiej Wiosny Poezji odbywa się po raz drugi, jednak po raz pierwszy, w zeszłym roku odbywało się pod inną nazwą, która brzmiała „Poezja na ekranie”. W tym roku filmy miały być tworzone na kanwie literatury i tak było. Organizatorami wydarzenia są Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie i nieformalna grupa artystyczna „Iuvenis Ars”.  
            Przegląd Literackich Impresji Filmowych (PLIF) otworzyła wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Krystyna Rodzewicz. Jako pierwszy poza przeglądem został wyemitowany film „Święty” w reżyserii Piotra Pawłowskiego. Widzowie mogli też zobaczyć wybrane filmy z zeszłego roku, które zostały wyemitowane w następnej kolejności.
            W końcu nadszedł czas na tegoroczne filmy. Jury PLIF-u zakwalifikowało do wyświetlenia podczas przeglądu dziewięć etiud. Wśród nich znalazły się cztery filmy Magdaleny Sowińskiej („Randka”, „Rzeka ulic”, „World of Tanks”, „Za bramą cmentarza” ), „Przemyślenia bezdomnego człowieka” Anety Benewiat, „Morskie oko” Janusza Zdzisława Kaczmarskiego, „Taka oto jestem” Krystyny Rodzewicz, „Obojętność” Alicji Flis i Karoliny Szary, „Kolory Afryki/ Ghana znaczy bojownik” Małgorzaty Hrycaj i Szymona Pawlika. Wszyscy zakwalifikowani uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Z kolei specjalną statuetką za film „Randka” została nagrodzona Magdalena Sowińska. Gratuluję.
            Dla tych, którzy nie moli być na przeglądzie w ostatnią niedzielę, mam dobre wieści. Etiudy zostaną po raz drugi pokazane podczas Turnieju Jednego Wiersza „Między morzem a Tatrami”. Odbędzie się on w najbliższą sobotę, 22 czerwca o godzinie 17.00 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. 

Komentarze