Sięgnij po kulturę

Cykl: Sowie myśli

Dzisiaj w ramach cyklu „Sowie myśli” zajmiemy się kulturą, a konkretnie dziełami kultury. Sięgacie po nie? A może wręcz lubicie po nie sięgać? To ma wiele zalet, zaraz o nich opowiem. Będzie mowa o zwykłych czynnościach, które zapewne w Waszym życiu są obecne: czytanie lub słuchanie książek, słuchanie muzyki i słuchowisk, oglądanie filmów, wycieczki do teatru, opery, galerii sztuki, muzeum, czy na spotkania autorskie, a nawet granie w gry komputerowe i wiele innych. Oczywiście, nie wszystkie dzieła kultury świecą przykładem, który warto powielać w codziennym życiu, jednak warto poznawać różnego rodzaju utwory kultury niskiej i wysokiej. Jakie są zalety? Zaraz do tego przejdę.
            Po pierwsze poznawanie dzieł kultury w różnych formach pozwala rozwijać wyobraźnię. Możemy czytać książki, słuchać słuchowisk i sami wizualizować sobie w myślach fabułę, wygląd bohaterów  tak dalej lub też poznać wizję reżysera, wybierając film, czy spektakl teatralny. Jedno i drugie jest wskazane i pomaga nam. Ponadto trudno jest samemu tworzyć dzieła kultury, nie obcując z nimi. W końcu musimy poznać prawa, którymi rządzą się określone utwory, sposób ich tworzenia – nie kopiując, oczywiście, do tego jest nam też potrzebna wygimnastykowana wyobraźnia.
            Drugą zaletą obcowania z kulturą jest poszerzanie wiedzy o otaczającym nas świecie, a nawet historii. Mam tutaj na myśli nie tylko dzieła oparte na faktach, ale również fabularne i fikcyjne. Możemy poznać nie tylko historię, ale również tak jak już wcześniej wspomniałam, otaczający nas świat: różne rodzaje zawodów, miejsca na Ziemi, różne środowiska, ludzi i ich życie, charaktery, czy problemy dawne i współczesne oraz wiele innych. Tyle, ile dzieł kultury, tyle spojrzeń. Warto się uczyć.
           
Kolejnym plusem jest poszerzanie słownictwa w naszym, ojczystym języku, a także nauka języków obcych. Szczególnym źródłem słownictwa są książki, ale można też je czerpać z filmów, piosenek, spektakli teatralnych i innych. Nauka języków obcych też nie musi być nudna i nieprzyjemna i wyglądać, jak studiowanie jedynie podręczników, czy słowników. Można oglądać filmy z napisami obcojęzycznymi lub w języku obcym, czytać książki. Są nawet książeczki z ćwiczeniami w języku obcym. Ja ma takie dwa kryminały po niemiecku i bardzo dobrze mi się z tego uczy, a przy tym dobrze się bawię.
            Obcowanie z dziełami kultury jest również ważne w wychowaniu i kształtowaniu własnego zdania. Oczywiście wszystko musi być do wieku odbiorcy. Jednak dzięki poznawaniu różnych utworów możemy wyrobić sobie własne zdanie na ich temat. Ponadto poszerzamy w ten sposób wiedzę, o czym już wspominałam w tym tekście – to również jest kluczowy czynnik w kształtowaniu własnych opinii. To sprawia, że możemy porównywać różne fakty, czy opinie.
            Korzystanie z dzieł kultury ma również za zadanie sprawić nam przyjemność i integrować ludzi. W zależności od własnych zainteresowań możemy wybrać jeden rodzaj lub kilka dla własnej rozrywki i zabawy. Ponadto dzięki temu możemy poznać innych ludzi o podobnych zainteresowaniach. W końcu w teatrze, kinie, galeriach artystycznych, muzeach i innych miejscach kulturalnych spotykamy osoby o podobnych lub różnych zainteresowaniach. Mamy możliwość porozmawiania z nimi. W Internecie są też różne fora i grupy tematyczne, które również pozwalają na wymianę opinii pomiędzy użytkownikami.
            Podsumowując, obcowanie z dziełami kultury ma wiele zalet, które są bardzo ważne dla naszego rozwoju osobistego, a także funkcjonowania w społeczeństwie. Szczerze mówiąc, mam z nimi styczność praktycznie codziennie i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkich utworów należy czerpać wzorce. Są dzieła, które pokazują też, jak nie należy się zachowywać. A więc oglądajmy, czytajmy, słuchajmy, grajmy, ale jednocześnie trzeba myśleć i podchodzić też krytycznie. Wszystko jest dla ludzi.

Komentarze