"Ars Poetica" - niedziela z poezją A. Jakubczak

"Ars Poetica", Anna Jakubczak
Dzisiaj zapraszam Was na spotkanie z twórczością Anny Jakubczak (Ana Jakubczak vel Ratty Adalan). Zaprezentuję tom poezji zatytułowany Ars Poetica.
Debiutancki tom poezji został wydany w  2013. roku przez 2Kings&LuvPublishers - London - UK pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Polskich z siedzibą w Londynie (International Polish Artists Association - IPAA). Pozycja literacka tłumaczona była też na język angielski przez Bożenę Helenę Mazur-Nowak.
Już rozpoczynając lekturę książki dowiadujemy się, że stanowi nie tylko debiut autorki, ale też hołd dla jej matki, która wspierała córkę oraz pomagała rozwijać zainteresowania. Wydanie zbioru utworów literackich było jednym z marzeń artystki. Deklaruje również dalsze dążenie do realizowania się w sposób twórczy. Podziękowania kończy słowami Clementa Stone'a: Cokolwiek ludzki umysł może wyobrazić. Człowiek może osiągnąć. 
Ilustracja: Adrianna Rauhut.
Poetka w swoich utworach porusza tematy egzystencjalne, ubiera je w  obraz poetycki: życie, ludzkie działania, zasady etyczne, przemijanie, a także o własnych pragnieniach. Często używa w utworach zwrotów będących w języku łacińskim. Najbardziej spodobały mi się utwory Gryzoń, który chciał zostać poetą i Szczurek sam w pustej norze. Te wiersze są o samej sztuce pisania, wydają się ilustrować przemyślenia autorki, które towarzyszą jej w trakcie tworzenia.
Czasami odnosiłam wrażenie, że podmiot liryczny bardzo pragnie powiedzieć wiele za pomocą małej ilości słów. Przykładem takiego dzieła jest Ars subortus, czyli Sztuka odrodzenia. Da się zauważyć tutaj motyw "Exegi monumentum" . Osoba mówiąca w dziele literackim wciela się w rolę nauczyciela, który zostawia ślady na piasku, aby osoba, która się na nie natknie podążyła za nią. Z drugiej strony opowiada też o etapach w życiu człowieka - po osiągnięciu jednego celu, ludzie zaprzestają działań, a potem wyznaczają kolejny i w tym momencie odradzają się ich działania. Jeden wiersz i dwa różne obrazy.
Gorąco polecam tomik  Ars Poetica Anny Jakubczak. Nasze dzisiejsze spotkanie z literaturą na blogu powoli się kończy. Wkrótce odbędzie się kolejne, na które Was serdecznie zapraszam.

Edis Anonima

Komentarze

Popularne posty