Trylogia „Millennium” – Stieg Larsson

„Millennium”, Stieg Larsson.
Zapraszam na wtorkowe Blogowe spotkanie literackie. Ostatnie dotyczyło bajek dla dzieci, więc dzisiaj zaprezentuję coś dla starszych czytelników. Będzie to trylogia kryminalna pod tytułem Millennium Stiega Larssona, wydana przez Wydawnictwo Czarna Owca. Pisarz żył w latach 1954-2004. Był również grafikiem, fotografikiem, wydawcą oraz znanym, szwedzkim dziennikarzem zaangażowanym politycznie, który obnażał nadużycia władzy. Bronił demokracji, wolności słowa i krytykował skrajną prawicę. Zmarł nagle na atak serca krótko przed ukazaniem się pierwszej części trylogii: Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. (przekład na język polski: Beata Walczak-Larsson) Kolejne tomy noszą tytuły: Millennium. Dziewczyna, która igrała z ogniem (przekład na język polski: Paulina Rosińska), Millennium. Zamek z piasku, który runął (przekład na język polski: Alicja Rosenau).
Ilustracja: Adrianna Rauhut. 
Mam do Millennium szczególny sentyment ze względu na barwnych głównych bohaterów trylogii, ponieważ sama jestem studentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Są nimi Mikael Blomkvist – wytrwały i zawzięty w dążeniu do zdobycia informacji dziennikarz, wydawca magazynu Millennium oraz Lisbeth Salander – researcherka, hakerka. Poznajemy ich już ze stron pierwszego tomu. Mikael przegrywa sprawę sądową o zniesławienie finansisty, Hansa-Erika Wenneströma. Jest rozwodnikiem i kobieciarzem, ale szanuje partnerki, z którymi sypia. Potrafi być także wiernym przyjacielem. Z kolei z Lisbeth spotykamy, jako pracownicę Milton Security. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w identyfikacji potencjalnych zagrożeń, instalacji kamer i alarmów przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowych, elektronicznych zamków, systemów komputerowych oraz usługach z zakresu ochrony osobistej, (…) które oferowano osobom prywatnym, odczuwającym  rzeczywiste lub urojone zagrożenie. (…). Dziewczyna pomaga dziennikarzowi w rozwiązywaniu sprawy kryminalnej sprzed czterdziestu lat, gdy znika Harriet Vanger. Odkrywają dosyć krwawą (…) trzęsienie ziemi w rządzie i służbach specjalnych?
historię, która miała miejsce w rodzinie Vangerów. Z drugiej i trzeciej części dowiadujemy się dużo więcej o samej Lisbeth Salander – młodej, gorliwie pilnującej swojej prywatności, skrytej outsiderce. Kim właściwie jest? Ofiarą, czy bezwzględną morderczynią? W jaki sposób osoba z obszerną historią leczenia psychiatrycznego, uważana za niezdolną do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, może być jednocześnie jednym z najlepszych reasercherów? Dlaczego Mikael podążając za prawdą na temat jej przeszłości, wywołuje 
We wszystkich tomach trylogii występuje narracja trzecioosobowa. Czytelnik poznaje wydarzenia z punktu widzenia różnych bohaterów. Pisarz w rewelacyjny sposób buduje napięcie. Książki czyta się zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Polecam Millennium.

Pozdrawiam i życzę udanego wtorku :)
Edis Anonima

Komentarze