Spotkanie z "Damą Magnoliową" W. B. Jasińskiego

Dama Magnoliowa, W. B. Jasiński.
Ostatnio w ramach cyklu Blogowe spotkania literackie prezentowałam niemiecką literaturę piękną (Pachnidło. Historia pewnego mordercyPatrick Süskind), więc dzisiaj dla odmiany będzie zdecydowanie lżej, mniej zabójczo, a nawet romantycznie. Z XVIII-wiecznej Francji przenosimy się do Polski, wiosną 1947. roku, a konkretnie do Szczecina. W tedy przyjeżdża tutaj bohater powieści Wojciecha Jasińskiego pod tytułem Dama Magnoliowa, która będzie tematem dzisiejszego spotkania. Książka została wydana w lipcu 2015. roku, kiedy Szczecin obchodził 70-lecie przynależności do Polski. To kolejna publikacja w ramach serii Akcent, której redaktorka jest Róża Czerniawska-Karcz. Wydawca: Wydawnictwo Hogben. Warto jeszcze wspomnieć, że nie jest to pierwsze wydanie tej opowieści, a drugie, rozszerzone. Po raz pierwszy Dama Magnoliowa pojawiła się w zbiorze zatytułowanym Szczecińscy kochankowie z 2003. roku.
Na zdjęciu: Wojciech Benon Jasiński.
Fotografia Adrianny Rauhut.
Na początek kilka słów o pisarzu; Wojciech Benon Jasiński urodził się 27. czerwca 1923. roku w Kaliszu. Szczecinianin z wyboru i człowiek niezwykle skromny, jak sam powiedział: Moja biografia niewiele odbiega od biografii milionów Polaków urodzonych w tym samym roku, co ja. Jest emerytowanym oficerem Polskiej Marynarki Handlowej, członkiem korpusu weteranów w stopniu kapitana, walczył podczas II Wojny Światowej. Ukończył Szkołę Inżynierską w Szczecinie oraz Studium Podyplomowe Automatyki Przemysłowej i Morskiej na Politechnice Szczecińskiej. Pływał w rybołówstwie dalekomorskim i na statkach handlowych przez 26 lat. Jego przygoda z pisaniem rozpoczęła się w stanie wojennym. Wojciech Jasiński jest autorem książek, wielu artykułów i esejów publikowanych w prasie krajowej oraz emigracyjnej. W utworach literackich trudno nie zauważyć inspiracji życiem twórcy – zabiera czytelników w podróże stworzone ze skrawków własnych przygód. Do tej pory wydał następujące dzieła: Opowieści mórz bliskich i dalekich (1995), Na hebanowym moście (1998), Szczecińscy kochankowie (2003), Aria księcia (2004), Płyń galero (2010), Odyseja polskiego złota (2011), Pod Krzyżem Południa (2013) i oczywiście, Dama Magnoliowa, o której dzisiaj będzie mowa. Podczas lipcowego spotkania autorskiego pisarza dowiedziałam się również, że w planach jest kolejna jego powieść, tym razem o skarbie Templariuszy. Autor powiedział, że (…) będzie to mieszanina historycznej prawdy z moją niejednokrotnie zbyt bujną fantazją. Artysta zajmuje się także grafiką, ilustruje między innymi swoje książki.
Ilustracja: Adrianna Rauhut.
Teraz przejdę do głównego tematu Blogowego spotkania literackiego i opowiem więcej o Damie Magnoliowej. Czytelnik na samym początku ma okazję poznać liryczną puentę całej historii, czyli wiersz szczecińskiej poetki, Barbary Teresy Dominiczak zatytułowany Czarowna Dama Magnoliowa. Potem spotykamy się już z prozą Wojciecha Jasińskiego. Żołnierz, Franek Korsak Z głupiej, złej wojny wracał do cywila (…) wiosną 1947. roku. Jedzie do Szczecina pociągiem, który (…) wlókł się, niczym dyliżans pradziadka przez zrujnowany i wyludniony kraj. Nasz bohater zaczyna nowe życie właśnie tutaj i poznaje tytułową Damę Magnoliową – Tatianę, kobietę silną, umiejącą postawić na swoim oraz pełną tajemnic, która ani przed Frankiem, ani przed czytelnikami nie odkrywa wszystkich swoich sekretów. Jak sam autor powiedział: (…) mało wiem o kobietach. Zresztą to dobrze, to nawet bardzo dobrze. Mężczyzna, który wie dużo o kobietach, nie ma czego szukać. Idąc tym tropem, powieść z pewnością odkrywa przed potencjalnym czytelnikiem płci męskiej tyle, żeby miał jeszcze, co szukać w przyszłości. Dzięki temu Tatiana zdaje się być zupełnym przeciwieństwem głównego bohatera, który wydaje się nie skrywać w żaden sposób. Jego postać jest dosyć szczegółowo prezentowana przez narratora trzecioosobowego. Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają – właśnie między tym dwojgiem zaczyna się rodzić miłość. Towarzyszą temu rozmowy o historii, literaturze, a w tle mamy opisany krajobraz powojennego Szczecina.
Opracowaniem graficznym całej serii Akcent oraz okładki zajął się Zbigniew Jahnz. Natomiast ilustracje (rysunki tuszem) do książki Dama Magnoliowa wykonał Wojciech Benon Jasiński.
Chwile spędzone z powieścią były miłą, ciekawą, pełną wiedzy o dawnym Szczecinie odskocznią od codzienności, choć muszę przyznać szczerze, że dosyć krótką, ponieważ Damę Magnoliową czyta się bardzo lekko i szybko. Zachęcam do przeczytania.

Edis Anonima

Komentarze

Popularne posty