Siła charakteru

Siła charakteru

Inicjatywa Twórcza Iskra Nadziei 

Co stanowi o wyjątkowej sile charakteru ? Jak zachowują się ludzie silni psychicznie? Każdy z nas stawia sobie określone cele, zadania przez co miewa w życiu trudniejsze momenty oraz chwile sukcesu. Gdzie leży przyczyna siły? Zachowanie opanowania, a zarazem stanowczości, spokoju i niezałamywanie się jest najszybszą drogą do odpowiedzi na powyższe pytanie.
Pracując jako psychoprofilaktyk w jednostce wojskowej, często na spotkaniach z żołnierzami pytałem: Kiedy facet staje się prawdziwym mężczyzną? Jak można się domyślać, odpowiedzi na zadane pytanie było wiele, jednak żadna nie mogła mnie usatysfakcjonować? Dlaczego?
Powiedzenie ,,NIE’’ to pierwszy sygnał do wyrażenia własnego zdania, określenia siły osobowości ponieważ zaprzeczenie, szczególnie publiczne określa fakt, że ktoś posiada odmienne zdanie... Niektórym z nas przychodzi to łatwiej innym trudniej, jeszcze inni nie uczestniczą w tych relacjach. Ludzie silni psychicznie potrafią zachować zimną krew (opanowanie, stanowczość) w najbardziej stresujących momentach i nie, nie reagują w chwilach kryzysowych na niepowodzenia. Świadomie wybierają sytuacje i miejsca, w których unika się stresu lub konfliktów. 
Czym się charakteryzuje siła osobowości?
1.       Inteligencja emocjonalna
Umiejętność radzenia sobie z emocjami w różnych nieprzewidzianych sytuacjach oraz szukanie pozytywnych aspektów w negatywnych sytuacjach, stają się cechami wyróżniającymi ludzi silnych psychicznie. Z reguły panowania nad emocjami można się nauczyć.
2.       Pewność siebie
Cytując Henrego Forda – „jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację”. Odpowiedź tkwi w nastawieniu – ludzie silni wierzą, że nastawienie ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu sukcesu. Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne potwierdzili, że ludzie pewni siebie więcej zarabiają i szybciej awansują od swoich mniej śmiałych współpracowników.
3.      „Toksyczni ludzie’’
Kontakty z wyjątkowo trudnymi ludźmi są dla większości z nas męczące i frustrujące. Najsilniejsi potrafią racjonalnie ocenić sytuację i chłodno utrzymać emocje. Dodatkowo dystansują się od problemów, wówczas gdy zachodzi taka potrzeba. Potrafią okazać bezduszność i obojętność.
4.       Silne jednostki nie obawiają się zmian
W każdym wyzwaniu doszukują się nowych możliwości, które niedostrzegane przez innych, mogą stać się okazją do zmiany planu działania na lepszy. Świat podąża z dużą prędkością do przodu i tego faktu nie można zahamować czy zatrzymać. Zapominanie o istniejących, czy przyszłych zmianach zachodzących wokół, to szybka droga do upadku.
5.       Ryzyko
Strach przed podjęciem określonej, przemyślanej decyzji jest najczęstszym źródłem późniejszego żalu do samego siebie. Na tym poziomie większość ludzi wpada w stresy, fobie, czy psychozy. Porażki potrafią zachwiać pewnością siebie, a ludzie silnie psychiczni twierdzą, że sukces można osiągnąć dzięki umiejętności radzenia sobie z problemami, a co najważniejsze nie koncentrują się na błędach, czy porażkach.
6.       Ograniczenia
Co świadczy o ograniczeniach? Zazwyczaj jest to naśladownictwo innych. Człowiek słaby imituje siebie poprzez naśladowanie zachowania innych, powtarza cudzy sposób mówienia, ubierania się itp. Niereagowanie na to, co ludzie o nas myślą, w naszej cywilizacji jest niemożliwe, jednak jako jednostka indywidualna wszystkie opinie powinieneś przyjmować sceptycznie. Nigdy nie jesteś tak dobry ani tak zły, jak widzą to inni.
7.       Nie chowają urazy
Ludzie silni psychicznie wiedzą, że pamięć o przykrościach wpływały na negatywny stan emocjonalny. Roztrząsanie przeszłości wiążę się ze stresem, którego należy unikać. Z tego względu dbając o własna stronę spokoju, zapominają o przykrościach.
8.       Na co nie mamy wpływu
Analizując obecną sytuację na świecie, KOVID 19, akty terrorystyczne, problemy gospodarcze, ogólny wyzysk, często dochodzimy do wniosku, że świat zmierza w nieprzewidzianym kierunku. Niestety w takim ujęciu rzeczywistości szybko można popaść w depresję, ale ludzie silni psychicznie nie przejmują się sprawami i rzeczami, na które nie mają wpływu. Skupiają swoja uwagę na sprawach, które są od nich zależne. Siła psychiczna, to umiejętność spostrzegania siebie w społeczeństwie. Wszystkiego można się nauczyć, wypracować w sobie dar, z którego można czerpać niezliczone wartości ludzkich przyjemności. Nie wolno być trochę silny, albo trochę słaby – nadszedł czas aby każdy z nas był siłaczem własnych wzmagań na jutro…
Serdecznie pozdrawiam siłaczy.
Janusz Kowalkowski

Janusz Kowalkowski (1965) – autor książek: MUZYKA. Kształcenie dzieci zdolnych’’, ,,Muzykoterapia w leczeniu wad wymowy’’, ,,Rytmometryka w leczeniu MPD’’,  ,,Psałterz Nowego Milenium’’, ,,Mała Biblia Trzeciego Tysiąclecia’’, ,,Metamorfoza’’, ,,Zdążyć przed ciszą’’, ,,Za progiem Polska’’, ,,Ukoronowanie’’, ,,W miłości twoje imię’’. ,,Aforyzmy’’, ,,7 świec Mojżesza’’. Pisze również dla dzieci: ,,Bajki z kuferka Patrycji’’, ,,Historia dla Najmłodszych’’ (część I i II), ,,Kuferek Patrycji’’. Należy do następujących organizacji: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich O/ Gdańsk, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, Zrzeszenie Literatów Polskich w Chicago, Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarz, Literatów i Artystów w Malmo (Szwecja), Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów, Autorów, Dziennikarzy i Prawników w Brukseli, Stowarzyszenie Muzykoterapeutów Polskich w Lublinie, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Koszalinie. Założyciel i kierownik artystyczny Zespołu Reprezentacyjnego Środkowopomorskiego Okręgu Związku Piłsudczyków w Koszalinie. 

Komentarze