Lekki kryminał: „Dotyk zła” Alex Kavy

Na dobry początek tygodnia proponuję kolejne Blogowe spotkanie literackie. Odejdziemy dzisiaj od poezji i zajmiemy się prozą. Miłości, która była głównym tematem wczorajszego spotkania dotyczącego tomu D-molka Iwony Stokrockiej do końca nie zostawimy za sobą, ponieważ taki motyw pojawia się w powieści Dotyk zła. Autorką jest Alex Kava. Raczej unikam gazet takich jak Poradnik Domowy, ale tym razem się opłaciło – kryminał z Serii z zimną krwią w komplecie z periodykiem przekonał mnie do nabycia jej. Tytuł oryginalny brzmi: A Perfect Evil, a książka po raz pierwszy ukazała się w 2000 roku. Poprzednie polskie wydania powieści pochodzą z 2003 i 2008 roku.

Kilka słów o autorce...
Alex Kava – amerykańska pisarka. Jej właściwe imię brzmi Sharon. Urodziła się w Silver Creek (stan Nebraska, USA). Ukończyła College of Saint Mary w Omaha (1982 r.). Zawodowo zajmowała się reklamą, marketingiem oraz public relations. W 1996 roku zrezygnowała z dotychczasowego zajęcia, by poświęcić się pisaniu książek. Jest członkinią stowarzyszeń: Mistery Writers of America (zrzeszające autorów thrillerów), Sister in Crime (zrzeszające tylko autorki). Wydała między innymi serię o agentce O'Dell: Dotyk zła (2000), W ułamku sekundy (2001), Łowca dusz (2003), Granice szaleństwa (2004), Zło konieczne (2006), Zabójczy wirus (2008), Czarny piątek (2009), Kolekcjoner (2010), a także: Fałszywy krok (2004), Trucizna (2007).
Ilustracja: Adrianna Rauhut.
Dotyk zła jest pierwszą powieścią autorki, w której występuje młoda agentka FBI Maggie O'Dell. Morderca, Ronald Jeffereys zostaje skazany na śmierć i stracony. Pomimo to w Platte City. Śledztwo prowadzi szeryf, Nick Morelli mający zdecydowanie większe doświadczenie we flirtach z kobietami i ściganiu przestępców za lżejsze przejawy działań niezgodnych z prawem. Pomaga mu Maggie, która pracuje nad profilem psychologicznym poszukiwanego. Pierwsza ofiara okazuje się nie być ostatnią, więc rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem.
Poznajemy fabułę, patrząc oczami kilku bohaterów: szeryfa, jego siostry (dziennikarki) i siostrzeńca, agentki O'Dell oraz mordercy, który jako jedyny przez prawie całą powieść pozostaje bezimienny. Pomijając tematykę, którą są ciężkie zbrodnie, książkę czyta się szybko i lekko. Szczerze mówiąc, przypomina stereotypową powieść kryminalną; policjanci, spektakularne morderstwa, traumatyczne dzieciństwo i pogoń za sprawcą, a na drugim planie sprawy prywatne bohaterów.
Choć zakończenie mnie zaskoczyło, co bardzo mnie cieszy. Osoby, które już książkę czytały z pewnością je znają, a tym, co jeszcze nie mieli do tego okazji nie będę tego zdradzała. Niewątpliwą zaletą jest wartka akcja. Prolog, epilog oraz rozdziały (jest ich 103) są bardzo krótkie, co sprawia, że czytelnik się z pewnością nie pogubi.
Jeśli macie ochotę na lekki kryminał, to Dotyk zła Alex Kavy jest odpowiednią dla Was książką. Życzę ciekawej lektury i miłego wieczoru.  


Komentarze

Popularne posty